לימודי הנדסאי חשמל

לימודי הנדסאי חשמל נחשבים ללימודים מעשיים ומשתלמים במיוחד. בסיום שנתיים של לימודים יוצאים הבוגרים עם תעודה ביד, שמוכרת על ידי מה"ט ומאפשרת לעבוד בשכר הולם ואף גבוה בכל משרד או גוף ממשלתי, חברה פרטית או עסק גדול. בנוסף, הלימודים בנויים כך שבמידה והבוגרים מעוניינים להמשיך ולהשתלם לתואר ראשון, נקודות זכות רבות שנצברו במהלך לימודי הנדסאים מוכרות לצורך תואר ראשון בהנדסת חשמל כך שהעומס במהלך הלימודים לתואר פוחת משמעותית. מי שאינו מעוניין להשלים לימודים לתואר יכול להמשיך ולהתפתח מקצועית עם השתלמויות ותכניות הכשרה שונות שנפתחות בתדירות גבוהה, מדי שנה, ומאפשרות להנדסאי חשמל לצבור ידע ומיומנויות מקצועיות ולהתקדם בדרגות, עד לדרגה ניהולית.

לימודי הנדסאי חשמל מתמקדים בתחומים השונים של הנדסת החשמל, הנחשבת מבוקשת וחופפת לשטחים טכנולוגיים רבים: מחשבים, רפואה, אלקטרוניקה ועוד. אפשרויות התעסוקה להנדסאי חשמל הן רבות ומגוונות כאשר ניתן להשתלב בענפים שונים במשק. כל תתי התחומים של הנדסת חשמל נחשבים למושקעים, רווחיים ומפותחים ביותר ונמצאים בצמיחה וגידול מתמידים. מאחר וזה המצב, הנדסאי חשמל יוצאים לשוק עבודה נוח שתמיד יש בו ביקוש לאנשי מקצוע מסוגם.

יתרון נוסף של לימודי הנדסאי חשמל הוא תנאי הקבלה הנוחים והאפשרויות המרובות בהשלמת פערי ידע: מועמדים ללימודים שאינם עומדים בדרישות הקבלה יכולים להירשם למכינות קדם הנדסיות או קדם טכנולוגיות, להשלים פערים או לשפר ציונים וליישר קו עם מועמדים אחרים.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה ללימודי הנדסאי חשמל משתנים ממוסד לימודים אחד לאחר. ישנם בתי ספר להנדסאים שמעוניינים בתעודת בגרות מלאה ובמקביל ישנם בתי ספר טכנולוגיים שמקבלים מועמדים עם זכאות לשלושה ציוני בגרות 'עובר' במקצועות מרכזיים או מקצועות ריאליים. גם כאשר תנאי הקבלה הרשמיים אינם מציינים זאת מפורשות, נדרש חוש טכני וחוש למקצועות ריאליים. עם זאת קיימים מקרים רבים בהם מועמד שמתעניין בתחום הנדסת חשמל לא קיבל עדיין שום הזדמנות להוכיח פוטנציאל כזה שטמון בו. עבור מועמדים מהסוג הזה קיימת כאמור מכינת הכשרה, שיכולה לשמש גם את המועמד עצמו לבדיקת התאמה לתחום.

מבנה הלימודים

לימודי הנדסאי חשמל מדגישים את חשיבות הבסיס התיאורטי והמעשי כאחד, מתוך הנחה שלא ניתן להתמצא בתחום מבלי להכיר תורות הנדסיות, מתמטיות ופיזיקליות ובמקביל אין טעם בידיעת התיאוריה מבלי היכרות עם השטח. תכני הלימוד מתעדכנים בהתאם למציאות של שוק העבודה: טכנולוגיות ושיטות שנמצאות בשימוש נרחב, שיטות עבודה, כלים ומכשור.

לימודי הנדסאי חשמל מתמקדים גם בתחום האלקטרוניקה ונחלקים למסלולי התמחות שכוללים בין היתר התמחות במחשבים, במחשבים ותוכנה, בתקשורת, בתקשורת נתונים ובתחומים נוספים. הלימודים מקנים ידע בסיסי בהנדסה, בחשמל ובאלקטרוניקה וכן בלימוד מיומנויות טכניות, שימוש בכלים ומכשירים, היכרות עם מערכות והבנת אופן פעולתן.

משך הלימודים

לימודי הנדסאי חשמל אורכים כשנתיים. הלימודים מתאפשרים במתכונות שונות: מתכונת לימודי בוקר תארך שנתיים, מתכונת לימודי ערב נמשכת כשנתיים וחצי ומאפשרת לעבוד במקביל ללימודים (עם שיעור אחד בערב באמצע השבוע ושיעור אחד בבוקר שישי) ומתכונת משולבת ללימודי תעודה ותואר תארך כחמש שנים בדרך כלל. מתכונת משולבת מאפשרת להשיג תוך שנתיים תעודת הנדסאי חשמל ותוך שלוש שנים נוספות תואר בהנדסת חשמל.

בסיום הלימודים מתקבלת תעודת הנדסאי מטעם מה"ט.