מהנדס חשמל

מהנדס חשמל הוא מהתפקידים המאתגרים, הנדרשים והבסיסיים של תחום ההנדסה. לצד מהנדס מכונות, שניהם מהווים את עמודי התווך של תחום זה כשתי התמחויות מרכזיות שנושקות לכל שטחי ההנדסה האחרים. הדרך להפוך למהנדס עוברת בלימודים, וכאן כדאי לחשוב לא רק על סוף המסלול אלא גם על הדרך עצמה: המקצועות והנושאים הנלמדים במסגרת לימודי הנדסת חשמל, והיכולת לעמוד בלימודים האלו בהצלחה.

למי שמסיים את המסלול מובטחת עבודה קבועה ומבוקשת שאותה ניתן לבצע הן בחברות ממשלתיות והן בחברות פרטיות, ואפילו לבחור אם לעבוד בארץ או לעבור לחו"ל: מהנדס חשמל הוא אחד המקצועות המבוקשים בכל מדינה מפותחת.

מיהו מהנדס חשמל?

מהנדס חשמל הוא זה האחראי על תכנון ופיתוח, בקרה ופיקוח של התקנים, מכשירים ומערכות חשמליות ואלקטרוניות: החל ממערכות תקשורת ותכנון שבבי ועד מערכות בקרה של טילים, מכונות או כלי תעופה ושיט. המומחיות הנדרשת לצורך כך היא מגוונת וכוללת מגע עם טכנולוגיות רבות וחפיפה לתחומי הנדסה אחרים. מהנדסי חשמל מתמחים בתחום מסוים במהלך הלימודים, בו הם רוכשים את הידע והעקרונות הנדרשים בתחום החשמל, האלקטרוניקה, המתמטיקה, הפיזיקה והעבודה עם תוכנות הנדסה.

מהנדס חשמל עוסק בהעברה והטייה של אותות חשמליים וגלים אלקטרומגנטיים. הגדרה רחבה זו כוללת הן מערכות להפקת חשמל והן חומרת מחשב או מערכת תקשורת ביתית.לכן, דרישות העבודה בתחום זה הן מגוונות ומשתנות מתפקיד לתפקיד.

תחומי התמחות של מהנדסי חשמל

מהנדס חשמל נדרש להתמחות בתחום ממוקד עוד במהלך הלימודים. תחום זה יכוון אותו לתפקידים ומשרות בסיום לימודיו, עם היציאה לשוק העבודה, וכן בכל שנות הקריירה שלו. תחומי ההתמחות נבדלים זה מזה בטכנולוגיות, בידע התיאורטי ובמיומנויות הנדרשות לביצוע עבודה אחראית, מדויקת ואמינה, בכל אחד מהם.

מהנדס חשמל יכול להתמחות בתקשורת, בקרה, עיבוד אותות, מיקרואלקטרוניקה, אנרגיה והספק ומחשבים. שש האפשרויות האלה הן התמחויות הגג ומהוות את החלוקה הקלאסית של תחום הנדסת חשמל. בתוכן, ניתן להגיע לתתי התמחויות וישנם מהנדסים המשלבים שני שדות התמחות במהלך עבודתם, או עובדים בקווי התפר שבין התמחות אחת לאחרת.

למה כדאי להיות מהנדס חשמל?

מהנדס חשמל הוא בין המקצועות הנדרשים במשק. חשמל, אלקטרוניקה, אותות ומעגלים משמשים במערכות, התקנים ומתקנים רבים, בתעשייה האזרחית, בחברות וגופים ממשלתיים ומוסדיים ולא פחות מכך בשוק הפרטי ובטכנולוגיית עילית. הדרישה למומחים בהנדסת חשמל הולכת יד ביד עם הגידול בשימושים הממוחשבים השונים ועם התפתחות האפשרויות הטכנולוגיות, שניהם מגמות של מאה השנים האחרונות.

מהנדסי חשמל נהנים מביקוש קבוע לידע ולמומחיות שברשותם, ואינם תלויים בגוף או תעשייה ייחודית. הם יכולים לעבוד כשכירים או כעצמאים, ולהתאים את אופי הקריירה לתכונותיהם ולתכנונים אחרים בחייהם. הנדסה היא אחד המקצועות המאפשרים גם ניידות בין מדינות ונחשבת מקצוע מבוקש בעולם. כך יכול מהנדס חשמל ליהנות מאפשרויות תעסוקה רבות ומגוונות.